Minggu, 19 Desember 2010

RPP


untuk melihat silabus silahkan klik disini http://www.4shared.com/document/b6qXhtgR/SILABUS_Bahasa_Inggris_KTSP_SM.html
Rencana Pelaksanaan Pembelajaran (RPP)
                     No.1

SMP                                           : SMPN............
MATA PELAJARAN             : Bahasa Inggris
Kelas / Semester               :  VII / 1

Standar Kompetensi   :
 Memahami makna dalam percakapan transaksional dan interpersonal sangat sederhana untuk berinteraksi dengan lingkungan terdekat.

      Kompetensi Dasar   :
Merespon makna dalam percakapan transaksional (to get thing done) dan interpersonal (bersosialisasi) yang menggunakan ragam bahasa lisan sangat sederhana secara akurat, lancar ,dan berterima untuk berinteraksi dengan lingkungan terdekat yang melibatkan tindak tutur : menyapa orang yang belum / sudah dikenal, memperkenalkan diri sendiri / orang lain, dan memerintahkan atau melarang.

      Indikator                  :
      Merespon ungkapan sapaan orang yang sudah / belum dikenal, perkenalan diri sendiri , perintah / larangan, meminta dan memberi informasi, ungkapan terima kasih, permintaan maaf, kesantunan.

Jenis Teks                    : Transactional / interpersonal.
Tema                            :  Personal identity.
Aspek / Skill                 :  Mendengarkan.
Alokasi Waktu             :   4 X 40 menit.

1.      Tujuan pembelajaran
Setelah selesai pelajaran ini siswa mampu :
  1. Tanya jawab yang terkait dengan materi
  2. Membahas kosa kata dan tata bahasa yang terkait dengan sapaan, perkenalan, memberi perintah atau melarang
  3. Mendengarkan percakapan yang terkait dengan sapaan, perkenalan, memberi perintah atau melarang.
  4. Menjawab / merespon pertanyaan
.
2.      Materi Pembelajaran
Langkah Retortika      :   · Opening,  · Transaction,  · Closing
Language  Features     : Grammar · Imperative,Request, · Simple present, · Kosakata yang terkait dengan materi, Gambit I'd like to introduce.. · Keep close· I'm sorry, · Thank you

  1. Metode : - Pre, whilst and post

  1. Langkah-langkah Kegiatan
a.  Kegiatan Pendahuluan
1.  Memberi salam dan mengabsen siswa.
2. .Menyampaikan tujuan pembelajaran dan memberikan motivasi.
b.      Kegiatan inti
1.      Menyimak guru hal-hal yang berkaitan dengan salam.
2.       Cara pengucapannya (pronouciation-nya)
3.      Memberikan model dan siswa bermain peran.
4.      Menuliskan biodata serta menuliskan bagaimana cara mengucapkan salam.
c.       Kegiatan Penutup
1.      Menanyakan kesulitan siswa tentang greeting dan introduction .
2.      Mbnyimpulkan materi pelajaran
3.      Memberi tugas

5.   Sumber Belajar         : Buku Functional English dan Smart steps.

  1. Penilaian              

Teknik
Bentuk
Instrumen
Contoh
Instrumen
·   Tes lisan



·   Tes
   tertulis



·   Unjuk
   kerja
·    Merespon
    ungkapan lisan


·   Pilihan Ganda




·   Responding
  Listen to the expressions and give your   response.
·         A: Good morning.
           B:  .......................
  Listen to the expressions and choose the best  option.
·         “Hi, I’m Yeny,... ....to meet  you
                    a. Nice            c. fine
                    b. meet           d. Thanks
·         Give it to me.

                                                                               Palembang, ...... Juli 2010
Mengetahui,                                                              
Kepala SMPN                                                                        Guru Mata Pelajaran





                                                                            



Jumat, 17 Desember 2010

Video


Materi

UNIT 1
A NEW SCHOOL YEAR

On Air
A.

Andy                          : Hello, My name’s Andy.
Shanty                        : And my name’s Shanti.
Andy/Shanty                        : Welcome to EOS, English On Sky.
Andy                          : EOS is a radio program for young people.
Shanty                        : Yes! We present lots of infotainment: information and   entertainment.
Andy                          : We visit different places and report them to you.
Shanty                        : We meet and talk to different people and report them to  you too.
Andy                           : And we also present lots of music.                  


Let’s Build the Field

1. Introducing Yourself
A.
Shanty            : Hello, I’m Shanti.
Riko                : Hi, Shanti, my name’s Riko. Nice to meet you, Shanti.
Shanty            : Nice to meet you too, Riko.

Miss Ina         : Hello class, I’m your English teacher. My name’s Ina Damayanti. You can call me Miss Ina.

2. Asking Names

A.1.
Miss Ina         : Hello, what’s your name?
Riko                : Hello, Miss Ina, my name’s Riko.

A.2.
Nurul              : Hi, my name’s Nurul. What’s your name?
Shanti             : Hi, Nurul, it’s Shanti.




B.
Shanti             : Excuse me, is your name Nurul?
Nurul              : Yes, it is.
Shanti             : Hi Nurul, my name’s Shanti.
Nurul              : Hello Shanti, it’s nice to meet you.


Riko                : Excuse me, are you Tigor?
Tigor              : Yes, I am.
Riko                : Hello Tigor, I am Riko.
Tigor              : Hi Riko, nice to meet you.


3. Introducing Others
A.
Shanti             : Tigor, please meet my friend, Nurul. Nurul, this is Tigor.
Nurul              : Hello Tigor, pleased to meet you.
Tigor              : Pleased to meet you too, Nurul.

Nurul              : Excuse me Miss Ina, I’d like you to meet Shanti, my classmate. Shanti, this is Miss Ina.
Shanti             : Hello Miss Ina, nice to meet you.
Miss Ina         : Hello Shanti, nice to meet you, too.


5. Greetings
A.
Miss Ina         : Good morning, students.
Students        : Good morning, ma’am.
Miss Ina         : How are you?
Students        : We’re fine, ma’am. Thank you. How are you?
Mis Ina           : I’m good. Thanks.

Made              : Hi, Andy. How are you?
Andi               : Fine, thanks. And you?
Made              : Not bad, thanks. Where are you going?
Andi               : To the library. How about you?
Made              : To the library, too.

6. Saying Goodbye
A.
Tigor              : Sorry, Nurul. I’ve got to go now.
Nurul              : All right, Tigor. Good bye. See you tomorrow.
Tigor              : Bye, Nurul. See you soon.

Miss Ina         : Well, students. Time’s up. That’s all for now.
Students        : Yes, ma’am.
Mis Ina           : Goodbye and see you tomorrow.
Students        : Thank you, ma’am. Goodbye. See you tomorrow.

7. Getting to Know Someone
A.
Ina                  : Hello, I’m Ina Tobing. Please call me Ina. What’s your name?
Made              : Made Suwartana.
Ina                  : What should I call you?
Made              : You can call me Made.
Ina                  : Are you from Bali?
Made              : Yes, I am. What about you, where are you from?
Ina                  : I’m from Binjai.

9. Guessing Someone’s Name
A.
Shanti             : Made, look at this picture. Who is he?
Made              : Is he Wayne Rooney?
Shanti             : No.
Made              : Oh, I know. He’s Ronaldo.
Shanti             : That’s right. Where is he from?
Made              : I think he’s from Portugal. He’s a football player.

10. Finding Someone
A.
Clara              : Excuse me, are you Tigor?
Rinto               : No, I’m not. Tigor is over there.
Clara              : Oh, I’m sorry.
Rinto               : It’s OK.

Andi               : Excuse me, is your name Putri?
Putri               : Yes, it is.
Andi               : Hi. I’m Andi. I’m a new student here.
Putri               : Hello, Andi. How do you do?
Andi               : How do you do?

11. Spellings
A.
Miss Veni      : Good morning, students. My name’s Veni. OK, let’s start our lesson today with spelling. Look at the board and repeat after me. S-C-H-O-O-L.
12. Knowing One’s Age
A.
one                 eleven
two                 twelve
three              thirteen
four                fourteen
five                 fifteen           
six                  sixteen
seven             seventeen
eight              eighteen
nine               nineteen
ten                  twenty

B.
Dona              : How old are you?
Butet               : I’m twelve years old.
Dona              : How old is Jenny?
Bitet                : I think she’s thirteen years old.